Jdi na obsah Jdi na menu
 


Malý Müsterlandský ohař +Německý ovčák

18. 12. 2008

Malý müsterlandský ohař

Malý Müsterlandský ohař-PŮVOD:
Malý münsterlandský ohař byl vyšlechtěn v Německu, v kraji Münsterland, odkud pochází jeho pojmenování. Vznikl začátkem 20. století cílenou selekcí ze španělských španělů. Malý münsterlandský ohař je univerzální lovecký pes, který se vyznačuje vrozenou houževnatostí. Je vynikajícím stopařem v těžkých klimatických podmínkách. Utváření plemene se přičítá Edmundu Lenskému, který se během křížení nejvíce zasloužil o tyto žádané a oceňované vlastnosti zmíněného plemene. V roce 1912 založil klub Malého münsterlandského ohaře. V Německu tohoto psa také nazývají detektivem.
POPIS:
Malý münsterlandský ohař je plemenem loveckých přátelských psů. Je to nejjemnější pes mezi všemi stopaři. Hlava má ušlechtilý tvar, je mírně klenutá, se silnými čelistmi a silným a dlouhým čenichem. Oči jsou hluboko posazené, mají tmavo-hnědou, případně oříškovou barvu. Čenich nosu je hnědý. Uši jsou visící, široké, lehké, klínovité, na koncích zaostřené, vysoko nasazené, s dlouhou, roztřepenou srstí. Krk středně dlouhý, svalnatý, mírně klenutý. Tělo má hluboký, prostorný, ne však sudovitý hrudník, se středně dlouhým a pevným hřbetem. Hrudní končetiny jsou rovné, dobře stavěné. Pánevní končetiny mají "kalhotky". Tlapky mají silnější zápěstí. Ocas je středně dlouhý, s dlouhou vlajkou, je nesený rovně, na konci může být mírně zahnutý.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku cca 54 cm, s odychylkou v mezích standardu +/- 2 cm.
Fena má v kohoutku 52 cm, s odchylkou v mezích standardu +/- 2 cm.
Délka těla do ramen po konec hýždí by neměla převyšovat výšku v kohoutku o více než 5 cm.
VÁHA:
Malý münsterlandský ohař váží v rozmezí 14,5-15,5 kg. (Standard FCI váhu neuvádí.)
SRST:
Malý münsterlandský ohař má středně dlouhou, hustou, k tělu přiléhající, hladkou a nezkadeřenou srst, na uších dlouhou a roztřepenou, která vytváří na nohách nádherné výčesky a na ocase bohatý závoj. Zbarvení je: bílé s hnědými tečkami a skvrnami nebo nádechem, často s bílou náprsenkou nebo skvrnou. Na čumáku a na obočí někdy můžeme vidět rezavé známky. Srst vyžaduje jen minimální péči. Malý münsterlandský ohař je pohyblivý, živý, nikoliv však nervózní, lovecký pes. Je dobrosrdečný, přívětivý a důvěryhodný, téměř vždy má dobrou náladu. Velice miluje děti. Skvěle se cítí v městském bytě, svému pánovi přináší pantofle i noviny.Malý münsterlandský ohař vyžaduje hoodně pohybu a dlouhé procházky. PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA: Malý münsterlandský ohař se v průměru dožívá 13 až 14 let. VYUŽITÍ PŮVODNÍ: Stopař. Účastník výstav. Aportér. VYUŽITÍ DNES: Lovecký pes a společník. PLEMENO: FCI VII. - Ohaři, přinašeči a slídiči. Sekce 1 - Ohaři

Německý ovčák

Německý ovčák je známý svojí inteligencí, talentem k libovolnému výcviku, oddaností chovateli, vytrvalostí i výjimečnou oblíbeností.

Původ

Německý ovčák je poměrně mladé plemeno, ustálené až na přelomu 19. a 20. století z německých selských psů nejednotného typu. Poprvé bylo představeno na výstavě v Hannoveru v roce 1882. Na konci 19.století začala německé ovčáky používat policie, armáda a jiné ozbrojené složky jako přední strážce a vyšetřovatele.

Charakteristika

Německý ovčák je celosvětově nejvíce používaným plemenem k pracovním účelům. Toto plemeno je tou pravou a spolehlivou oporou nejen pro policisty, celníky, vojáky a záchranáře.
Také slepci vědí, že se mohou spolehnout na jeho vynikající smysl a důvěřovat jeho oddané věrnosti. Němečtí ovčáci disponují nadprůměrnými vlohami k tomu, aby sloužili jako stopaři, záchranáři, hlídači a ochránci. Výjimkou nejsou ani psí sporty, ve kterých někteří ovčáci dosahují skvělých výsledků.

Váha

Hmotnost německého ovčáka se pohybuje v rozmezí 30 – 40 kilogramů. Feny váží v rozmezí 22 - 30 kilogramů. 

Výška

Minimální výška psa je 62,5 centimetrů, u fen 57,5 centimetrů.

Péče o srst

Srst je tvrdá, hrubá, přiléhající k tělu s hustou podsadou. Zbarvení je černé s tříslovými nebo šedými odznaky, jednobarevné černé, jednobarevné šedé, šedé s hnědými nebo světlejšími odznaky. Péče o srst německého ovčáka není náročná. Pro každodenní kartáčování je vhodné použít například kartáč s přírodními štětinami nebo klasický drátěný kartáč. Každodenní kartáčování je velice nutné, odstraní se tak uvolněná srst. Dále slouží ke stimulaci jejího přirozeného promašťování a k odstranění nečistot.

 

Povahové rysy

Německý ovčák je pes velice inteligentní, poslušný, učenlivý, společenský a přátelský. Je také velice odvážný a temperamentní a nechybí mu ani sebevědomí a rozvážnost. Svému pánovi je velmi oddaný a věrný.

Výchova

Výchova probíhá většinou bez problémů. Tito psi se snadno učí a rádi něco dělají pro svého pána.

Pohyb

Německý ovčák je aktivní plemeno a je zapotřebí, aby měl dostatek pohybu. Pro udržení jeho kondice můžete s německým ovčákem podnikat dlouhé a pravidelné procházky.

Věk

Německý ovčák se dožívá věku kolem 12 – 13 let.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář